Word

Edycja dokumentów wielostronicowych.

Cechy dokumentów wielostronicowych:
   
  1. strona tytułowa
  2. spis treści
  3. Nagłówek i stopka dokumentu
  4. Podział na rozdziały
  5. Numeracja stron
  6. Bibliografia
  7. Spis ilustracji i dokumentów
Strona tytułowa to element dokumentu, w którym zawarte muszą być podstawowe informacje o opracowaniu takie jak: jego tytuł, imię i nazwisko autora, nazwa wydawnictwa, grafika, której celem jest uatrakcyjnienie wyglądu strony tytułowej.
Wszystkie w/w informacje automatycznie pojawią się w nagłówku i stopce dokumentu kiedy je wstawimy.

Poniżej przedstawiam jak może wyglądać gotowa strona tytułowa opracowana w edytorze tekstowym Word.
Opracowanie choćby takiej strony tytułowej zajmie Wam zaledwie kilka minut. Postępuj w/g poniższej instrukcji: 

Pierwszym krokiem będzie przejście do wstążki "wstawianie" (możesz to zrobić poprzez bezpośrednie kliknięcia lewym klawiszem myszy na jej nazwie lub ustawiając się nad wstążkami operować roleczką myszki komputerowej. Z poniższej wstążki wybieramy - znajdujący się - po lewej stronie, stronę tytułową i określamy w niej wszystkie przydatne nam elementy.

Następnie wstawiamy nagłówek i stopkę dokumentu, dostępne w tej samej wstążce narzędziowej. Pamiętając jednocześnie, że z tymi elementami powiązane są informacje z przygotowanej przed chwilą stronie tytułowej.

Po napisaniu pracy należy przystąpić do automatycznego utworzenia spisu treści.

Tworzenie spisu treści.

Przystępując do jego opracowania pracę należy rozpocząć od nadania atrybutów właściwego stylu przyszłym tytułom rozdziałów i podrozdziałów. Możesz tego dokonać posługując się wstążką "narzędzia główne". Pamiętaj, że:
  1. Tytuł rozdziału powinien mieć nadany styl "Nagłówek 1"
  2. Tytuł podrozdziału powinien mieć nadany styl "Nagłówek 2"
Po określeniu odpowiednich stylów należy ustawić kursor myszy w miejscu, w którym ma znaleźć się spis treści. Kolejnym etapem będzie samo wstawienie spisu. Dokonuje się tego za pomocą wstążki "odwołania" wybierając znajdującą się z lewej strony ikonę "spis treści". Zobacz ilustrację poniżej.



Po wstawieniu spisu treści najeżdżając na tytuł dowolnego rozdziału lub podrozdziału, klikając lewym klawiszem myszy jednocześnie z klawiszem CTRL zostaniesz przeniesiony na początek wskazanego rozdziału.


Nagłówek i stopka dokumentu.



Oba te elementy stanowią powtarzający się na każdej kolejnej stronie element. Jeśli wygenerowałeś stronę tytułową zgodnie z tym co wcześniej napisałem w nagłówku i stopce Twojego dokumentu automatycznie zostaną wstawione takie informacje jak:


  1. w nagłówku - tytuł dokumentu oraz rok jego opracowania.
  2. w stopce - adres instytucji,który podałeś na stronie tytułowej jak również kolejny numer strony.

Grafika w dokumencie.


Wstawiając do dokumentu jakiekolwiek zdjęcia czy wykresy należy je także opisać. Robiąc to w sposób opisany poniżej jesteśmy w stanie utworzyć podobny do spisu treści aktywny ich spis.

Metoda jest bardzo prosta. 
Po wstawieniu w odpowiednim miejscu zdjęcia przechodzimy do wstążki "odwołania".
W tym oknie wybierając "Wstaw podpis" uzyskujemy dostęp do okna pokazanego poniżej. Możemy wówczas odpowiednio zatytułować grafikę. Po utworzeniu podpisów do wszystkich zdjęć możemy w następnej kolejności wskazać myszką miejsce w którym ma znaleźć się ich spis. Będzie on wówczas działał dokładnie tak jak spis treści, czyli klikając dowolny tytuł ilustracji z klawiszem Ctrl będziemy do niej automatycznie przenoszeni... Patrz powyżej - opis wstawiania spisu treści.

Korespondencja seryjna - co to takiego?

Wikipedia podaje następującą definicję:

Korespondencja seryjna – technika tworzenia w edytorze tekstów jednobrzmiących dokumentów, różniących się jedynie zawartością kluczowych pól dokumentu, które są automatycznie wypełniane treścią pól pobieranych z zewnętrznej bazy danych.


Tyle teorii. Jak się za to zabrać?
  1. Rozpocznij od opracowania dokumentu głównego, np. dyplomu za jakieś osiągnięcie, pamiętając jednak o tym aby zawierał on luki w miejscach, w których będą miały być wstawione np. imiona i nazwiska laureatów. Druk może wyglądać tak jak przedstawiony poniżej dokument.
  2. Korzystając ze wstążki korespondencja opracuj i utwórz plik źródłowy zawierający dane, które uzupełnią pozostawione luki w dokumencie głównym - takie jak np. imię i nazwisko laureata - utworzonym chwilę wcześniej
  3. Korzystając z narzędzi korespondencji seryjnej utwórz dokument źródłowy wybierając Wpisz nową listę... . 

C.D.N. ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz